UMPRUM – Vysoká škola umělecko průmyslováSTUDIJNÍ PLÁNY

Soft Skills ve světě umění 3

Zapsat Zobrazit rozvrh
Kód Zakončení Kredity Rozsah Semestr
9107 Z 2
Garant předmětu:
Hana Horáková, Natalie Krausová
Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
Hana Horáková, Natalie Krausová
Anotace:

Předmět má za úkol seznámit studenty s oblastmi vědění, které nejsou oborové ? umělecké, ale úzce s profesí umělce/ designéra souvisí.

Předmět se skládá z šesti workshopů. Každý workshop je vedený jiným lektorem ? specialistou ve svém oboru. Témata jednotlivých workshopů na sebe nenavazují, ale vzájemně se doplňují.

Požadavky:
Osnova přednášek:

1. Efektivní vzdělávání

2. Problem reframing

3. Leadership

4. Vztahy

5. Sketchnoting

6. Motivace

Osnova cvičení:
Cíle studia:

CÍLE STUDIA PŘEDMĚTU:

Cílem je studentům přiblížit znalosti a dovednosti, které v praxi umělce/ designéra pravděpodobně budou využívat. Během workshopů se mohou rozhodnout, zda si je sami osvojí (chtějí se je naučit ovládat), nebo zda se naučí outsourcovat a budou umět připravit pro dodavatele správné zadání. Dostanou doporučení, jak a kde si dovednosti osvojit a také jak má vypadat ideální zadání pro do-davatele.

VÝSLEDKY UČENÍ:

Student po absolvování předmětu:

- Zná základní pojmy, které s jednotlivými tématy workshopů souvisí, rozumí tomu, co jed-notlivé oblasti vědění řeší, čím se zabývají a proč, jak mohou být jemu jako umělci / designérovi užitečné v praxi.

- Umí vyhodnotit, do jaké míry mu mohou být jednotlivé oblasti užitečné a v jakých konkré-tních případech může jednotlivé dovednosti a nástroje s tím spojené použít, ví na koho se obrátit v případě, že potřebuje pomoci.

- Umí vytvořit poptávku a zadání pro dodavatele takových služeb.

- Má představu o tom, jaké všechny dovednosti a znalosti je potřeba ovládat, pokud si chce umělec/ designér založit vlastní živnost.

Studijní materiály:

TOP

- Na volné noze, Robert Vlach: Vhodná kniha, pokud vás zajímá, o čem všem byste měli mít (alespoň trochu) ponětí, když se rozhodnete být freelancerem nebo podnikatelem.

- Designérem vlastního života, Dave Evans, William Burnett: Trápí Vás otázka: ?Čím jednou budu?? Nebo: ?Jak si vybudovat naplňující a radostný život?? Zkuste knihu od bývalého designéra applu a učitele designu na univerzitě ve Stanfordu.

- Snězte tu žábu, Brian Tracy: Nestíháte? Pořád něco odkládáte? Prokrastinujete? Chcete být produktivní a efektivní a nedaří se to. 21 tipů od Briana Tracyho Vám může hodně pomoci s Vaší produktivitou, i duševním zdravím.

- Ukaž co děláš, Austin Cleon: Neustále si lámete hlavu jak pracovat se sociálními sítěmi a nevíte jak na to? Projděte si praktické rady o tom, jak by umělec měl / mohl pracovat efek-tivně se sociálními sítěmi - ?jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit?.

- Umělecký management v podnikatelském stylu, Giep Hagoort: Jak přistupovat ke kultur-nímu a uměleckému managementu z hlediska potřeb umělecké tvorby, tedy vzájemného propojení umění, kultury a managementu.

PRAKTICKÉ

- Řezáč web ostrý jak břitva, Jan Řezáč: Potřebujete web, nebo web někomu zadáváte? Co všechno je dobré o tomhle druhu prezentace vědět.

- Konec prokrastinace, Petr Ludwig: Do ničeho se Vám nechce? Raději místo půlhodinového úkolu koukáte hodinu na instagram a pak jste naštvaní, že ani nemáte hotovo a navíc jste k ničemu, protože nejste na dovolené jako všichni kolem? Praktické rady jak efektivně předejít prokrastinaci v jedné knize!

CENA UMĚNÍ

- Jak prodat vycpaného žraloka (za 12.mil. dolarů), Don Thomson: Jak si nastavit cenu? Vidíte, že některé současné umění stojí nehorázné částky a Vy nechápete proč? Je v tom trocha toho uměleckého marketingu. Pokud Vás zajímá víc, přečtěte si tuhle knihu.

- Supermodelka a krabice Brillo, Don Thomson: Láká Vás dozvědět se něco víc o zákulisních příbězích a prapodivných zákonech ekonomiky současného umění?

- Oranžový Balonkový pejsek, Don Thomson: Autor poukazuje na iracionalitu lidského cho-vání a rozhodování, která ovlivňuje konečnou cenu dražených uměleckých děl.

ZE ZKUŠENOSTÍ Z UMĚLECKÉHO SVĚTA

- O práci galeristy a trhu se současným uměním. Nejen v České republice, Michaela Ban-zetová: Soubor šesti rozhovorů s majiteli privátních galerií. Skrze jejich odpovědi seznamuje s tím, co práce galeristy obnáší obecně, i s osobními názory na umělecký trh, marketingové strategie obchodu s uměním, umělecké veletrhy a mnoha dalšími tématy.

- Snídaně u Sothebyho, Philip Hook: Zajímá Vás pohled do světa umění a jeho kupců?

SBÍRÁNÍ UMĚNÍ: kdo je sběratel umění, podle čeho a za jakých podmínek si vybírá co si koupí?

- Sbírání umění: vášeň, investice a mnohem víc, Ethan Wagner, Thea Wagnerová West-reichová: Stojíte o srozumitelný vhled to někdy trochu záhadného světa sbírání současného umění?

- Umění sbírat umění, Michael Třeštík: Chcete se dozvědět víc o možnosti investování do umění, jeho předpoklady, riziky a možné výnosy?

SOUČASNÉ UMĚNÉ TEORETICKY:

- Sedm dní ve světě umění, Sarah Thortonová: Zajímá Vás kdo jsou a jak fungují subkultury, které utvářejí svět současného umění? Soubor 52 rozhovorů s významnými světovými umělci, galeristy, kritiky, sběrateli, kurátory a účastníky aukcí Vám může udělat obrázek.

- Jak vidět svět, Nicholas Mirzoeff: Jak proměna světa může pomoci zodpovědně a kriticky tvořit umění, šířit jej a správně interpretovat a jak díky novým nástrojům vizualizace můžeme pomoci například ekologii a politice?

- Co je umění?: Texty angloamerické estetiky 20. století, Ciporanov: rád se zamýšlíš nad tím co je vlastně umění? Přečti si soubor textů, definující umění skrze diskuse v angloamerické estetice od padesátých let 20. století. Můžeme pozorovat vracející se tendence a trendy, jejich návratnost, ale i zákonitosti proč se asi právě ono téma vrací.

Webová stránka předmětu:
Poznámka:

Kontakt na pedagoga:

Hana Horáková (hana.horakova@vsup.cz)

Natalie Krausová (natalie.krausova@vsup.cz)

Další informace:
Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou VŠUP
Rozvrh na zimní semestr 2022/2023:
Rozvrh zatím není připraven
Rozvrh na letní semestr 2022/2023:
Rozvrh zatím není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 6. 12. 2022
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://sp.vsup.cz/cs/predmet9107.html