Samostatný projekt pro fotografii 2
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Semestr |
---|---|---|---|---|
5078 | ZK | 4 |
- Garant předmětu:
- Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
- Anotace:
-
Samostatný projekt je předmět, ve kterém student sám zvolí téma a způsob, jakým je chce řešit. Podmínkou je, že jde o tvůrčí projekt, který je uceleně zpracovaný a není součástí ani náhradou semestrální nebo klauzurní práce. Studijní předmět zahrnuje různé varianty (viz dále), z nichž si student v daném semestru může vybrat. Student má možnost rozpracovat stejný projekt v obou semestrech, avšak v odpovídajícím rozsahu hodin studijního předmětu za daný semestr.
Student může zvolit některou z těchto variant:
Autorský projekt. Student se učí pracovat samostatně na koncepční části projektu, shromažďovat materiály a zpracovávat rešerše k dané problematice, koncipovat projekt, plánovat jednotlivé kroky. V případě praktické realizace se též učí uskutečňovat jednotlivé fáze projektu a po jeho skončení reflektovat výsledky.
Týmový projekt. Student se kromě výše zmíněného učí též pracovat v týmu, hledá v něm svou roli a uplatnění. Osvojuje si mechanismy týmové práce. Týmovým projektem se rozumí spolupráce s minimálně jedním členem kmenového ateliéru či kmenové katedry v rámci UMPRUM.
Mezioborový projekt. Student se kromě výše zmíněného navíc učí pracovat a přistupovat k vytyčenému zadání v rámci mezioborové spolupráce. Mezioborovým projektem se rozumí spolupráce s minimálně jedním studentem či členem jiné katedry v rámci UMPRUM, nebo s externími spolupracovníky.
Téma projektu volí student po konzultaci s vedením ateliéru. Výstup projektu nemusí být nutně praktický, důležitý je spíše samotný postup a vývoj projektu, rešerše, koncepční a praktická příprava. Výstupem práce je ideové a teoretické zpracování projektu, případně jeho praktická realizace. Příkladem výstupu může být návrh koncepce výstavy, festivalu, rozpracovaný záměr autorské knihy, popis zamýšlené konkrétní spolupráce s aplikační sférou, filmový scénář, animatik atp.
Student má možnost pokračovat na práci v projektu i během druhého semestru a svůj záměr dovést k realizaci. Druhou variantou je volba nového tématu. Jedná se o předmět, který je záměrně velmi variabilní, a je tedy možné uvést pouze rámcovou osnovu. Ta může být rozložena mezi dva následující semestry či obsažena pouze v jednom z nich.
- Požadavky:
- Osnova přednášek:
-
Osnova:
-Průzkum témat
-Výběr typu projektu, vymezení tématu
-Shromažďování materiálů
-Koncipování a plánování projektu, přípravy, konzultování projektů kolegů
-Prezentace rozpracovanosti projektu
-Zpracování projektu
-Finalizace a prezentace projektu před ateliérem a vyhodnocení projektu
-Reflexe projektu
- Osnova cvičení:
- Cíle studia:
-
Cíle studia:
Student se na konkrétním samostatném úkolu seznámí s problematikou vedení vlastního či týmového projektu, a to od počátečního určení cíle přes rešerše a návrh řešení až po jeho realizaci a reflexi. Důležitou součástí projektu je plánování, komunikace a spolupráce.
Výsledky učení:
Po úspěšném absolvování předmětu je student schopen:
-identifikovat svébytné téma, které lze převést na konkrétní projektový záměr;
-uvažovat strukturovaně o koncepci a průběhu zamýšleného projektu;
-určit preferovanou realizační roli (individuální či týmová práce) vzhledem k povaze a náročnosti zvoleného projektu;
-zvažovat možná rizika při realizaci zamýšleného projektu;
-v případě praktické realizace zvažovat a řešit časové a finanční nároky projektu;
-v případě týmové spolupráce koordinovat a rozvíjet skupinové role.
- Studijní materiály:
- Webová stránka předmětu:
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: