Urbanismus - teorie a město 2
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Semestr |
---|---|---|---|---|
1146 | ZK | 3 |
- Garant předmětu:
- Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
- Anotace:
-
Charakteristika: smyslem a účelem výuky je uvést studenty do myšlenkových souvislostí krajinného a urbánního vývoje na pozadí širších kulturních a civilizačních souvislostí a na základě relativně vysokého stupně abstrakce je vést k širšímu konceptuálnímu porozumění současným vývojovým tendencím městského osídlení a jeho vztahu ke krajině založeným na porozumění minulosti. V předmětu je student seznámen s výkladem základních pojmů, metod a metodik stavby měst, vývoje osídlení a jeho forem. A to od prehistorie osídlení přes klíčová období vývoje kultury urbánního a krajinného utváření prostoru v evropském civilizačním okruhu a v dalších nejvýznamnějších civilizačních sférách. Zvláštní pozornost je věnována ?metaměstu?, resp. souhrnnému popisu vývoje <město ? velkoměsto ? megaměsto> ve smyslu současných teorií města a směrů/tendencí vývoje městského osídlení a krajiny pro třetí tisíciletí v historických paralelách a souvislostech. Předmět je organizován jako série přednášek s následnými debatami. Součástí je praktická semestrální úloha umožňující aplikovat základní přístupy k urbanistické analýze. Předmět je uzavřen ústní zkouškou.
Témata (okruhy): Kategorie a pojmy; Vývoj urbánních forem (typů); Vývoj urbánních prvků; Vývoj
krajinných forem a prvků; Základní etapy vývoje osídlení; Základní kulturní a civilizační ohniska vývoje
osídlení; Vývoj paleo-mezo-neolitických forem osídlení; Vývoj osídlení a zrod evropského městského
osídlení a stavitelství; Vývoj osídlení a městského stavitelství evropského středověku a počátku
novověku; Vývoj osídlení a městského stavitelství novověku od konce XVIII. století do konce XIX.
Století; Vývoj osídlení a městského stavitelství od poloviny XX. století dále.
- Požadavky:
- Osnova přednášek:
- Osnova cvičení:
- Cíle studia:
- Studijní materiály:
-
Povinná literatura:
Jehlík, J.: Rukověť urbanismu; Jehlík, J.:Obec a sídlo, O krajině, urbanismu a architektuře; Sitte, C: Stavba měst podle uměleckých zásad; CIAM: Athénská charta; Alexander, Ch.: Notes on the sythesis of form; Alexander, Ch. et al.: A Pattern Language: Towns, Buildings, Construction; Lynch, K.: Obraz města; Norberg ? Schulz, Ch.: Genius loci; Rossi, A: Architektura města.
Koolhaas, R. et al.: S M L XL; Sol?-Morales, M, de.: A Matter of Things; Kostof, S.: The City Shaped; Gehl, J.: Život mezi budovami; Valena, T: Město a topografie; Koucký, R.: Elementární urbanismus; Hnilička, P.: Sídelní kaše; Kohout, M et al.: Hromadné bydlení: Systematika prostorových typů; Fialová, I. (ed.): Současné město. Další doporučená literatura bude průběžně prezentována v rámci přednášek.
Kostof, S.: The City Shaped ? Urban Patternsand Meanings Through History; Salat, S.: Cities and Forms ? on Sustainable Urbanism; Hrůza, J. a kol.: Dějiny urbanismu I-II; Hrůza, J.: Svět měst; Hrůza, J.: Teorie města; Hrůza, J.: Charty moderního urbanismu; Morris, A. E. J.: History of Urban Form ? Prehistory to the Renaissance; Bosma, K. et al.: Mastering the City I, II / North European City Planning 1900 ? 2000; Hall, P.: Cities in Civilization;
Žák, L.: Obytná krajina; Schama, S.: Krajina a paměť. Další doporučená literatura bude průběžně prezentována v rámci přednášek.
- Webová stránka předmětu:
- Poznámka:
- Další informace:
- Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
- Předmět je součástí následujících studijních plánů: